Pasaulio lietuvių sporto žaidynės

Kategorija

Pritraukimas

Savivaldybė/ užsienio valstybė

Visa Lietuva

Apie iniciatyvą

Iniciatyvos autorius – Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės     

Lietuva – viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kas keletą metų sukviečiančių draugėn savo vaikus iš viso pasaulio pasibūti protėvių žemėje ir pasivaržyti sporto aikštėse. Pasaulio lietuvių sporto žaidynės yra Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo programos dalis. Šių žaidynių tradicijos siekia 1938 m. kai Kaune buvo surengta pirmoji Lietuvos tautinė olimpiada. Tokių sporto švenčių kaip Pirmoji tautinė olimpiada lietuviai ilgai nebematė. Prireikė net keturių dešimtmečių, kol lietuviška sporto tradicija atgimė – tai įvyko 1978 metais, kai Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) pastangomis Toronte (Kanada) buvo surengtos I pasaulio lietuvių sporto žaidynės (PLSŽ). 1983 metais vasarą estafetę perėmė Čikaga (JAV), o 1988 metų gruodį – Adelaidė (Australija). Pastarosios žaidynės atvertė naują puslapį lietuvių sporto istorijoje, nes pirmąkart su išeivijos atletais varžėsi ir atgimstančios Lietuvos sportininkai. Nuo 1991 metų žaidynės kas 4–5 metus vyksta Lietuvoje.

Pasaulio lietuvių sporto žaidynės yra svarbios stiprinant po pasaulį pasklidusių lietuvių ryšius su Lietuvos valstybe, skatinant tautiečių fizinį aktyvumą ir bendruomeniškumą, puoselėjant tautos sporto tradicijas, tėvų ir protėvių kalbą.  

2013 m. IX pasaulio lietuvių sporto žaidynėse, vykusiose Klaipėdoje dalyvavo 2560  dalyvių, iš jų 691 iš 21 užsienio šalies. 2017 m. X PLSŽ Kaune dalyvavo 26 šalių – Airijos, Australijos, Baltarusijos, Danijos, Ekvadoro, Estijos, Gruzijos, Italijos, Izraelio, Jungtinės Karalystės, Jungtinės Amerikos Valstijos, Kanados, Kipro, Latvijos, Lenkijos, Norvegijos, Nyderlandų, Prancūzijos, Rusijos, Suomijos, Ukrainos, Urugvajaus, Vokietijos, Švedijos, Šveicarijos ir Lietuvos sportininkai – iš viso 3818 dalyvių, iš jų 1196 iš užsienio.

             Daugiau informacijos http://lsfs.lt/index.php?option=com_content&view=article&id=513

2017 m. liepos 2 d. Kaune vyko Pasaulio lietuvių sporto forumas, kuriame dalyvavo 80 delegatų  iš 19 pasaulio šalių, nutarta, kad XI pasaulio lietuvių sporto žaidynės vyks 2021 m. liepos 1–4 d. Druskininkuose.

            Keletas tautiečių atsiliepimų iš Pasaulio lietuvių sporto forumo ir IX bei X PLSŽ:

 

Laurynas R. Misevičius, JAV delegacijos vadovas, ŠALFASS pirmininkas:

             „Nežinau, kaip Jums, bet man kiekviena kelionė į Lietuvą tarsi užaugina sparnus... ne veltui sakoma, kad kažko ypatingo laukimas yra nepalyginamai žavesnis, nei pats tas dalykas. Šiandien turbūt negalėčiau palyginti ir atsakyti į klausimą, kas atmintyje įsirėžė labiau... IX Pasaulio lietuvių sporto žaidynių lūkesčiai ar jose dalyvavimas. Ir viena, ir kita prabėgo lyg vaikystę menanti pasaka, o gintarinis uostas Klaipėda šįsyk sužibėjo dar iki šiol neregėtomis spalvomis. Atsisveikinę su tautiečiais iš viso pasaulio, pasižadėjome sau ir visiems po 4 metų susitikti Kaune – mieste, kuriam priklausai, kur bebūtum. Tik kaip to sulaukti?“.

Saulius Balnionis, Australijos lietuvių fizinio auklėjimo sąjungos (ALFAS) pirmininkas:

            „Žaidynes reikia vykdyti ilgiau – visą savaitę. Po II-ojo pasaulinio karo į Australiją emigravo 10 tūkst. lietuvių, o dabar statistika rodo, kad Australijoje gyvena jau apie 12 tūkst. lietuvių, iš kurių 2,5 tūkst. yra gimę Lietuvoje. Australijoje yra daug mišrių šeimų, todėl norime, kad jie visi galėtų dalyvauti žaidynėse, per sportą padėtų išsaugoti lietuvybę“.

Marius Banaitis, Britanijos lietuvių sporto asociacijos pirmininkas:

           „Sekant ŠALFASS ir ALFAS pavyzdžiu Britanijos lietuviai įkūrė sporto asociaciją. Džiaugiamės, kad, lyginant su devintosiomis pasaulio lietuvių sporto žaidynėmis Klaipėdoje, šiemet į dešimtąsias Kaune atvyko penkis kartus daugiau sportininkų – 250. Junginėje Karalystėje sudarytos puikios sąlygos sportuoti vaikams, galima pasirinkti įvairias sporto šakas, yra puikios sporto bazės, todėl mūsų siekis, kad čia pasirengę vaikai galėtų atstovauti Lietuvai“.

Daugiau nuotraukų: https://www.facebook.com/pg/LietuviuZaidynes/photos/?ref=page_internal

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventės logotipas yra originalus UAB „New Agency“ kūrinys, saugomas Lietuvos Respublikos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo, ir visos iš jo kylančios turtinės ir neturtinės autoriaus teisės yra išimtinė Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos nuosavybė.
 
Kūrinio ir/ar jo dalies ir/ar bet kokiu būdu ir forma atgamintos kūrinio kopijos ir/ar kūrinio reprodukcijos naudojimas komerciniais tikslais yra draudžiamas be išankstinio rašytinio Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos  sutikimo. Siekiant gauti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos sutikimą naudoti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą prašome kreiptis el. p. adresu: simtmetis@lietuva.lt.
 
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą griežtai draudžiama naudoti alkoholio, tabako, lošimo, greitojo kredito reklamoje ir kitoje neigiamą poveikį nepilnamečiams darančioje informacijoje. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipo negalima naudoti ir tais atvejais, kai jo naudojimas galėtų diskredituoti logotipą  ar pakenkti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo įvaizdžiui.
Sutinku / Atsisiųsti