Lietuvoje sukurta mažiausia pasaulyje prakartėlė

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „LinkMenų fabrikas“ ir partneriai sukūrė mažiausią pasaulyje nano-prakartėlę, kuri jau pateikta Gineso pasaulio rekordų knygai. Trečdalio milimetro dydžio kompozicija yra tiksli Vilniaus Katedros aikštėje įsikūrusios prakartėlės kopija: visos figūros yra sumažintos 10 000 kartų. 

Nano-prakartėlė penktadienį Romoje Prezidentės vardu buvo įteikta popiežiui, o visi norintys galės ją apžiūrėti Vilniaus savivaldybėje arba VGTU „LinkMenų fabrike“.  

 „Artėjant svarbiausioms metų šventėms, siunčiame žinią pasauliui apie Lietuvos mokslo ir verslo potencialą aukštųjų technologijų srityje. Esame ne tik puikiai įvaldę naujausias technologijas, bet ir gebame jas naudoti kūrybiškai, suteikdami naują raišką kelis amžius skaičiuojančiai tradicijai, derindami kultūrinius ir intelektinius žmonijos pasiekimus. Svarbu, kad prie tokių kompleksinių ir tarpdisciplininių projektų kartu su mokslininkais, verslo įmonėmis bei viešaisiais partneriais turi galimybę dirbti ir VGTU studentai”, - sakė Eglė Girdzijauskaitė, VGTU kūrybiškumo ir inovacijų centro „LinkMenų fabrikas“ direktoriaus pavaduotoja.

Nano-prakartėlės idėjos įgyvendinimas truko tris mėnesius, prie jos dirbo 30 žmonių komanda: VGTU studentai ir mokslininkai, VU Lazerinių tyrimų centro ir UAB “Femtika” tyrėjai bei 3D technologijų įmonė UAB „Idėja 3D”. Pirmiausia buvo nuskenuotos visos 15 Vilniaus Katedros aikštės prakartėlės figūros: Šventoji Šeima, ją sveikinantys Trys karaliai, piemenėliai ir tvarto gyvulėliai. Vėliau buvo kuriamas ir tobulinamas prakartėlės 3D modelis, visos figūros sumažintos iki žmogaus akiai nebeskiriamų nano-dydžių ir atspausdintos pasitelkus 3D lazerinio nano-spausdinimo technologijas. Nano-prakartėlės dydis - vos 300 mikrometrų (0,3 mm). Visa prakartėlė lengvai tilptų ant blakstienos galo, o mažiausia atspausdinta kūdikėlio Jėzaus figūra yra mažesnė už žmogaus ląstelę.

Iš viso pagamintos penkios nano-prakartėlės kopijos. Vieną iš jų Prezidentė Dalia Grybauskaitė įteikė Popiežiui Pranciškui. Antroji prakartėlė liks Lietuvos Respublikos prezidentūroje Vilniuje, trečioji – Vilniaus arkivyskupijos kurijoje. Kitos nano-prakartėlės kopijos bus eksponuojamos VGTU kūrybiškumo ir inovacijų centre „LinkMenų fabrikas“  ir Vilniaus miesto savivaldybėje. Čia jas išvysti galės kiekvienas norintis.Projekto organizaciniai partneriai: Vilniaus arkivyskupijos kurija, „Go Vilnius“, Investuok Lietuvoje, idėją globoja Lietuvos Respublikos prezidentūra.

 

Daugiau informacijos ir iliustracijų: www.nanojesus.com

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventės logotipas yra originalus UAB „New Agency“ kūrinys, saugomas Lietuvos Respublikos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo, ir visos iš jo kylančios turtinės ir neturtinės autoriaus teisės yra išimtinė Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos nuosavybė.
 
Kūrinio ir/ar jo dalies ir/ar bet kokiu būdu ir forma atgamintos kūrinio kopijos ir/ar kūrinio reprodukcijos naudojimas komerciniais tikslais yra draudžiamas be išankstinio rašytinio Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos  sutikimo. Siekiant gauti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos sutikimą naudoti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą prašome kreiptis el. p. adresu: simtmetis@lietuva.lt.
 
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą griežtai draudžiama naudoti alkoholio, tabako, lošimo, greitojo kredito reklamoje ir kitoje neigiamą poveikį nepilnamečiams darančioje informacijoje. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipo negalima naudoti ir tais atvejais, kai jo naudojimas galėtų diskredituoti logotipą  ar pakenkti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo įvaizdžiui.
Sutinku / Atsisiųsti