Minint Lietuvos valstybės šimtmetį – speciali dovana visiems pirmokams

Rugsėjo 1-ąją visi šalies ir užsienio lietuviškų mokyklų pirmokai gaus po ypatingą dovaną – Lietuvos pirmoko pasą, kuris šiemet kitoks nei įprastai. Jis skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui ir iš esmės atnaujintas, dar labiau pritaikytas mažiems vaikams. Pasą kūrė žinomi šalies menininkai: poetas, rašytojas Liutauras Degėsys ir knygų dailininkė Sigutė Chlebinskaitė.

„Ir tekstas, ir vaizdas pristato Lietuvos istoriją vaikui suprantamai ir prasmingai. Pasiuke yra metaforų, kurias kiekvienas galės vis iš naujo atrasti. Kuriant iliustracijas buvo panaudoti Lietuvos ir užsienio dailininkų darbų fragmentai bei LNM archyvuose saugomų, per lemtinguosius  1991 m. sausio mėnesio  įvykius sukurti vaikų piešiniai. Tekstas apie birželio 14-ąją iliustruotas koliažu, kuriame – fragmentas iš tremtyje kurto elementoriaus. Elementorių ir raidyną ant beržo tošies sukūrė gydytojas, knygnešys, tarpukario Lietuvos sveikatos ministras Bronius Sipavičius savo dukrai Dalytei, linkėdamas, kad nepamirštų savo tėvynės Lietuvos ir lietuvių kalbos“, –  pasakoja S. Chlebinskaitė.

Šiemetiniame pirmoko pase išskirti esminiai Lietuvos šimtmečio istorijos įvykiai, pabrėžiamas kiekvieno indėlis į valstybės kūrimą. Turinys dėliojamas chronologine tvarka, pagal mėnesius, o kiekvieno mėnesio pavadinimo reikšmę iliustruoja L. Degėsio sukurtas ketureilis. Pase vaikas gali fiksuoti jam svarbius įvykius, paskirtas atvartas, kur tėvai, draugai, mokytojai ar žymūs žmonės galės įrašyti linkėjimus.

„Pasas gali būti kalendorius, dienoraštis ir maža užrašų knygelė. Joje yra 12 lapų, skirtų kiekvienam metų mėnesiui. Juose galima žymėti savo nuotykius, aplankytas vietas, susitikimus su įžymiais žmonėmis. Pirmoko pasas po keleto metų padės prisiminti, kaip sekėsi pirmaisiais metais mokykloje,“ - sako L. Degėsys.

Pasak švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės, Lietuvos pirmoko pasas - tai simbolinis dokumentas, primenantis kiekvienam mokinukui, kad jis yra svarbi valstybės dalis, kad kiekvienas yra jos kūrėjas.

Vyresniems mokiniams skirta elektroninė žaisminga, interaktyvi paso versija, kur Lietuvos šimtmečio istorija pasakojama plačiau www.lietuva.lt/vaikams.

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventės logotipas yra originalus UAB „New Agency“ kūrinys, saugomas Lietuvos Respublikos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo, ir visos iš jo kylančios turtinės ir neturtinės autoriaus teisės yra išimtinė Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos nuosavybė.
 
Kūrinio ir/ar jo dalies ir/ar bet kokiu būdu ir forma atgamintos kūrinio kopijos ir/ar kūrinio reprodukcijos naudojimas komerciniais tikslais yra draudžiamas be išankstinio rašytinio Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos  sutikimo. Siekiant gauti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos sutikimą naudoti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą prašome kreiptis el. p. adresu: simtmetis@lietuva.lt.
 
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą griežtai draudžiama naudoti alkoholio, tabako, lošimo, greitojo kredito reklamoje ir kitoje neigiamą poveikį nepilnamečiams darančioje informacijoje. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipo negalima naudoti ir tais atvejais, kai jo naudojimas galėtų diskredituoti logotipą  ar pakenkti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo įvaizdžiui.
Sutinku / Atsisiųsti