Varpas

Projektas „Gloria Lietuvai“ – skambanti Lietuvos istorija

Šių metų pavasarį startavęs projektas „Gloria Lietuvai“ Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio proga pakvies prisiminti Lietuvos varpus – tautos laisvės ir prisikėlimo simbolį. Iki ateinančių metų vasario mėnesio projekto kūrybinė grupė įrašinės vertingiausių Lietuvos varpų skambesį, o juos išgirsti bus galima 2018 m. Vasario 16 d. Lietuvos atkūrimo 100-mečiui skirtame kūrinyje „Gloria Lietuvai“.

Projektu „Gloria Lietuvai“ kviečiama įsiklausyti į Lietuvos varpų skambesį, pažvelgti į Lietuvą pro varpinės langą. Nes varpų skambėjimas – tarsi gyva istorijos tąsa, kviečianti susitelkti bei ateities kartoms perduoti jos prasmę. Šiandieną turime galimybę skambinti rytojui.

Projekto kūrybinė komanda jau apkeliavo daugybę Lietuvos miestų ir kaimelių įrašinėdami bei filmuodami svarbiausius krašto varpus, taip pat vaizdus iš ar nuo varpinės. Aplankyta daugiau nei 50 varpinių, planuojama aplankyti dar kelias dešimtis. Jau nufilmuota, kaip pro varpinės langą Lietuva atrodo vasarą, rudenį, savo eilės dar laukia žiemos peizažai . Iš viso bus įamžintas simbolinis skaičius – šimtas vertingiausių Lietuvos varpų. Užfiksuotas skambesys ir seniausių Lietuvoje Kriaunų, Ramygalos, Kelmės varpų, ir moderniausių, skelbusių Lietuvos tūkstantmetį ar liedintų specialiai Atkurtos Lietuvos šimtmečiui. Suskambės ir Lietuvos nepriklausomybės simbolis – Laisvės varpas, 1919 m. nuliedintas Amerikos lietuvių šalies Nepriklausomybei įprasminti.

Varpų istorijos sudėtingos kaip ir mūsų šalies istorija. Pvz. Visagino bažnyčios varpas Pirmojo pasaulinio karo metais išvežtas į Rusiją, vėliau sugrąžintas į Vilnių ir tik 2002 m. grįžo į Visaginą. Tokių „keliaujančių“ varpų yra ne vienas, ir ne du. Nuskambės ir varpai, kurie buvo per karą sušaudyti, daugelį metų slėpti po žeme; kuriuos nuliedino garsiausi meistrai ar kurie saugo ypatingus senosios lietuvių kalbos įrašus.

Projekto kūrybinė komanda lanko ne tik vertingiausius istorinius varpus, bet ir lietuviams emociškai svarbius varpus; varpus, kurie kviečia melstis visų tradicinių Lietuvos krikščioniškų konfesijų atstovus. Kiekvienas jų pasakoja savo įsimintiną istoriją.

Įrašų metu – varpais skambina ne tik bažnyčių zakristijonai ar kunigai, bet ir aktyvūs, savo kraštą mylintys vietiniai gyventojai. Miesteliuose sutikti žmonės mielai dalijasi savo žiniomis apie jų šventovėse esančius varpus, skambėjusius ir jų seneliams, proseneliams, pasakojimai apie juos daugeliui girdėti jau ankstyvoje vaikystėje.

Visų projekto metu įrašytų varpų skambesys, nufilmuoti Lietuvos vaizdai pro vaprinės langus, varpų, o kartu ir šalies miestų bei miestelių istorijos susilies į vieną Lietuvos atkūrimo 100-mečiui skirtą kūrinį.

Mes Facebook

Žemėlapis
Apdovanojimai
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio šventės logotipas yra originalus UAB „New Agency“ kūrinys, saugomas Lietuvos Respublikos Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo, ir visos iš jo kylančios turtinės ir neturtinės autoriaus teisės yra išimtinė Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos nuosavybė.
 
Kūrinio ir/ar jo dalies ir/ar bet kokiu būdu ir forma atgamintos kūrinio kopijos ir/ar kūrinio reprodukcijos naudojimas komerciniais tikslais yra draudžiamas be išankstinio rašytinio Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos  sutikimo. Siekiant gauti Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos sutikimą naudoti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą prašome kreiptis el. p. adresu: simtmetis@lietuva.lt.
 
Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipą griežtai draudžiama naudoti alkoholio, tabako, lošimo, greitojo kredito reklamoje ir kitoje neigiamą poveikį nepilnamečiams darančioje informacijoje. Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo logotipo negalima naudoti ir tais atvejais, kai jo naudojimas galėtų diskredituoti logotipą  ar pakenkti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimo įvaizdžiui.
Sutinku / Atsisiųsti